Voda v zahradě. Od šumění až po koupání.

Propojme se s přírodou ve všech směrech a užívejme si příjemné mikroklima s vodním prvkem. Voda v zahradě může mít mnoho podob od biobazénu a koupacích jezírek přes okrasná jezírka až po různé tůňky, vodoteče a vodopády. V případě jezírek určených ke koupání respektujeme stahovené postupy asociace biobazénu a jezírek v ČR – abaj.cz a v tomto směru se také vzděláváme a školíme.

Zahradní jezírka

Biobazén Bazén na zahradě bez chemie?

Biobazén je technologicky nejdokonalejší typ jezírka. Tento systém si lze v přírodě představit jako neznečištěný nížinný tok. Chceme jezírko chudé na živiny a tedy i na potenciální řasu. Toto nám ovlivňují mimo jiné použité materiály v jezírku, zdrojová voda a uživatelé. Spotřeba živin pak probíhá ve filtru, kde dochází k nárustu biofilmu a jeho následném odstraňování. A dále díky principu sedimentace a opět následné eliminaci ze dna pomocí robota nebo vodního vysavače při občasné údržbě popsané v manuálu údržby.

Biobazén bazén Biobazén bazén Biobazén bazén Biobazén bazén

Biobazén - 4x inspirace ze zahraničí níže

Biobazén - inspirace Biobazén - inspirace Biobazén - inspirace Biobazén - inspirace

Koupací jezírko Aneb koupejme se v rybníce s minimem techniky.

V koupací jezírko vycházejícím z principů ABAJ.cz jsou vytvářeny vhodné podmínky pro růst mikroorganismů, které spotřebovávají přebytečné živiny, mezi submerzními rostlinami v regenerační části. Za předem definovaných okolností nepotřebují žádnou cirkulaci vody a tedy žádné čerpadlo nebo využijeme čerpadlo k minimální cirkulaci vody. Takto stavěná jezírka jsou vhodná pro větší plochy cca od 200m2 a více. Poměr mezi zónou ke koupání a zónou regenerační by měl být asi 1:1

Koupací jezírko Koupací jezírko Koupací jezírko Koupací jezírko

Koupací jezírko - 4x inspirace ze zahraničí níže

Koupací jezírko - inspirace Koupací jezírko - inspirace Koupací jezírko - inspirace Koupací jezírko - inspirace

Okrasné jezírko Potěšení vašich smyslů

Je-li vaším snem mít vodu na zahradě spíše za účelem okrasným a pozorovat chování jezírka během ročních období nebo třeba jen sledovat využívání jezírka ostatními živočichy na vaší zahradě, pak je vhodnou volbou okrasné jezírko.

Okrasné jezírko Okrasné jezírko Okrasné jezírko Okrasné jezírko

Malé vodní prvky a vodoteče Zahradní potůčky nebo vodopády?

Uvažujete o miniaturním vodním prvku nebo pouze vodě tekoucí po kamenech? Chcete snížit riziko úrazu dětí na zahradě tím, že nebude otevřená vodní hladina a přesto toužíte mít u domu vodu a svěží vzduch? Pak využijte nejrůznější vodní hry, vodní prvky nebo mini okrasná jezírka. Inspiraci k tomuto okruhu hledejte například v surové horské přírodě.

Malé vodní prvky Malé vodní prvky Malé vodní prvky Malé vodní prvky

Vodopády Příjemné osvěžení u terasy

Inspiraci k tomuto okruhu hledejte například v surové horské přírodě. Námi vytvořené vodopády simulují pohyb vody tekoucí po kamenech nebo padající přímo do vodní tůně, podobně jako tomu je v horských oblastech.

Vodopády Vodopády Vodopády Vodopády

Chcete vodu v zahradě? Kontaktujte nás